Wszystko o szpilkach damskich

Szpilki damskie to atrybut kobiecości, który pozwala każdej z pań poczuć się elegancko i pięknie. Takie buty sprawiają, że nogi są zgrabniejsze, sylwetka lepiej się prezentuje, a każda kobieta nabiera w nich pewności siebie. Szpilki mają też ciekawą historię i to mniej oczywistą, niż mogło by się wydawać.

Pierwsza kobieta na obcasach

Po raz pierwszy w buty na obcasach założyła Katarzyna Medycejska, która w chwili ślubu z księciem z Orleanu chciała dodać sobie nieco wzrostu. To właśnie ona na zawsze zmieniła obuwniczą modę, choć przez kolejne lata buty na obcasach nosiły przede wszystkim weneckie prostytutki.

Czasy do rewolucji Francuskiej

W kolejnych latach buty na obcasie zyskiwały na popularności. Wcześniej co prawda noszono już obuwie nieco przypominające współczesne koturny, jednak nie było ono komfortowe. Postanowiono więc zrezygnować z podwyższenia podeszwy z przodu buta i zachowano jedynie obcas pod piętą. Takie obuwie z charakterystyczną czerwoną podeszwą oraz ozdobną złotą klamrą stało się wtedy tradycyjnym elementem stroju francuskiego dworzanina. Moda na obcasy przeminęła jednak wraz z wybuchem Rewolucji Francuskiej.

Szpilki od XIX wieku

Kiedy wybuchła rewolucja, obcas przestał być symbolem burżuazji, jednak nie minęło dużo czasu, nim buty tego rodzaju znów wróciły do łask. Już w XIX wieku otworzono w Stanach Zjednoczonych pierwszą fabrykę szpilek. Musiało minąć jednak kolejne pięćdziesiąt lat, by Christian Dior stworzył słynną ilustrację kobiety ubranej w biały żakiet, kapelusz, czarną spódnicę i szpilki. To właśnie Dior rozpowszechnił pierwsze szpilki w formie do dzisiaj znanej. Potem było już znacznie prościej – szpilki podbiły serca wielu gwiazd, zagościły na ekranach kin, a sukienki i spódniczki stawały się coraz krótsze, podczas gdy obcas wciąż się wydłużał.

Jak jest teraz?

Obecnie wiele osób stawia na klasyczne rozwiązania, gdyż tak prezentujące się szpilki są ponadczasowe i pasują na każdą okazję i do każdego stroju. Wiele projektantów stara się jednak eksperymentować i tworzyć szpilki w zupełnie nowej odsłonie – w nietypowych kształtach, z przykuwającymi wzrok elementami czy wykonane przy użyciu niestandardowych materiałów.

Ciekawostki!

Nie wszyscy wiedzą, że dawniej szpilki wyglądały zupełnie inaczej. Obcas był bowiem umiejscowiony na środku podeszwy, natomiast jego wysokość wcale nie była uzależniona od wzrostu czy preferencji danej kobiety, a jedynie od jej statusu społecznego – im wyższej urodzona była dana kobieta, tym wyższe szpilki mogła nosić. W XX wieku wiele kobiet kochało szpilki, jednak wtedy buty projektowane były nieco inaczej – przede wszystkim często robiły dziury w podłodze i nie były dobre dla zdrowia. Panie jednak nie przejmowały się tym, gdyż ważne było dla nich przede wszystkim, że w takich butach przyciągały wzrok mężczyzn i czuły się bardzo kobieco.